Könyvkritika

Orgazmus szülés közben – igen, jól olvastad!

A gyermekszülés egyre több helyen nem a steril, neonfényekkel megvilágított, klórszagú szülőszobákat jelenti, ahol idegenek hada veszi körül a kismamát és ragadja el tőle gyermekét, ahogy az a világra bújt. Egy új könyv végre felhívja a figyelmet arra, amelynek természetesnek, személyesnek kellene lennie – életünk legelső pillanatától fogva. Ombódi Tünde írása.

Hogyan írja át életünket egy gyermek?

Manapság a csapból is az folyik, hogy kitolódik a gyermekvállalás időpontja, a fiatalok nehezen adják fejüket a gyermeknevelésre. A nők gyakran inkább a karriert, az önmegvalósítást választják a gyermeknevelés és a házitűzhely őrzése helyett.

Egy mániás depressziós nő mindennapjai

Megesik, hogy rossz napunk van, ahogy az is, hogy jó a hangulatunk. Ezzel szemben egy bipoláris zavarban szenvedő beteg rendkívül szélsőséges hangulatingadozásokon megy keresztül, a mélydepresszió vagy a mániákus felhangoltság időszaka akár hónapokig is eltarthat. Íme egy könyv erről a betegségről.

A szabadság csak a fejünkben fog létezni

Tulajdonképpen minden sci-fi arra keresi a választ, hogy milyen is lesz majd a szép új világ. Hát, ha Neal Stephenson Gyémántkorában leírt víziót komolyan vesszük, akkor hamar arra a következtetésre juthatunk, hogy a nanotechnológiába ágyazott jövőben élni elég nagy szívás lesz.

A dínók nem pusztultak ki, élethalálharcot vívnak az emberrel

Dínók és emberek vívnak élethalálharcot a Föld birtoklásáért. Hamarosan beköszönt a jégkorszak, hogy gyökeresen átírja az erőviszonyokat. A megelevenedett kamasz vágyálomban a dínók nem pusztultak ki, és egy intelligens fajuk uralja a bolygó nagy részét. Egyetlen faj képes dacolni velük az ősközösségi szintre fejlődött ember.

Börtönlét a Holdon, pin-up girlökkel és szexszel

Az amerikai Robert Anson Heinlen, Isaac Asimovval és Arthur C. Clarke-kal a sci-fi irodalom „nagy hármasának” egyik tagja. Érdemei közé sorolhatjuk, hogy széles körben elfogadhatóvá tette a tudományos és a műszaki témákat és az első írók közt volt, akiknek sikerült bestseller sci-fi regényt írni. Az 1940-es években sci-fi témájú írásai olyan népszerű magazinokban jelentek meg, mint Saturday Evening Post.

Shakespeare röviden és rajzolva

Az ötlet nemes és nagyon is üdvözlendő, hozzuk közelebb Shakespeare-t a fiatalokhoz és ne csak azért olvassák el a Hamletet, mert muszáj, hanem mert olyan érdekes és számukra is érthető módon tálalva kapják kézbe a történetet, hogy az megérintse őket. Sőt, akár annyira felkeltse az érdeklődésüket, hogy akár az eredetit is elolvassák, vagy kedvet kapjanak megnézni a színházban…Csak aztán nehogy csalódjanak a rendezésben. 

Fejlett technológiában is lehet pocsékul élni

William Gibson az a pasi, aki megjósolta a jövőt és megélhette, hogy a jóslata bejöjjön. Ez van olyan abszurd, mintha Marx megélte volna a szocializmust. A cyberpunk atyjának sorai ma is tömegeket mozgatnak, munkái pedig modern látomások. Amelyek gyakran meg is valósulnak.