A mai Kína területén fellelt régészeti leletekből lehet következtetni arra, hogy a vándorló törzsek szerencsecsontok segítségével választották ki a helyet a letáborozáshoz. Az i.sz. 300 körül írott Temetkezések Könyvében (Zang Shu) találjuk az első írásos utalást a Feng Shuira. A mai Feng Shui történeti elődjének tekinthető tudományt Kan Yu-nek nevezték. A jósok tevékenységében a Zhou-kortól kezdve nagy szerepet kapott a földjóslás (geomantia). Művelői gondosan kidolgozták annak elméletét, hogy hol és mikor, kinek és milyen földeken szabad vagy kell házat, templomot, síremléket stb. építenie. Igen szigorúan szabályoztak mindent: az építmény méreteit, formáját, magasságát, az ablakok és ajtók tájolását, sőt az építkezés megkezdésének napját is. Ezek az előírások azzal az elképzeléssel függnek össze, hogy a természetfölötti erők kedvező vagy ártó befolyással vannak egyes helyekre, a különböző domborzati formákra, égtájakra.
|
---|
Nyugatra a kivándorolt kínaiak vitték hírét a Feng Shui módszerének és elsőként Amerikában lett népszerű, csupán később nyert teret Európában. Természetesen az igényeknek megfelelően sokat módosult a felhasználás módja, és lett egyre inkább a belsőépítészet és a lakberendezés eszköze. A Feng Shui tanácsadó feladata, miután a tanult módszerével felmérte a lakást, a pozitív qi-t segíteni, és a negatív qi hatását csökkenteni, valamint pontosabban kijelölni egy épületben a különböző tevékenységekre alkalmas, és a lakók számára legkedvezőbb helyiségeket, területeket is.
A tradicionális Feng Shui legősibb ága az úgynevezett Forma Iskola, a környezet természetes alakzatait, hegyek, vizek medrének formáját, áramlását, a síkságok növényzetét figyeli meg és hatásukat vizsgálja. Legfontosabb elve a természet és az ember összhangja. A modern városi létben a házak, az utak, a terek elrendezését vizsgálja, illetve ezek hatását az ott élő és dolgozó emberekre. Az Iránytű Iskola nélkülözhetetlen eszköze a nevét is adó Luo Pan vagyis a Feng Shui iránytű. Az Iránytű Iskola két módszere a Nyolc Ház, vagy Nyolc Irány Iskola (Ba Zhai Pai) és a wuxia filmcímnek is beillő névvel megáldott Repülő Csillag Iskola (Xuan Kong Fei Xing Pai).
|
---|
Ennél jóval összetettebb az úgynevezett „idő és hely”, más néven Repülő Csillag Feng Shui (Xuan Kong Fei Xing). Az idő tényezőjét is figyelembe vevő, matematikai formulákra és a kínai világszemléletet tükröző alapelvekre épülő technika. Egyesíti a forma és az iránytű módszert, azaz a látható és a közvetlenül nem érzékelhető energiákat együttesen vizsgálja, az idő dimenziójával kibővítve. Az értékelés alapját az építési év, valamint a homlokzati irány ismeretében számítások sorozatával felállított, számokkal megjelenített, különböző energiaminőséget jelölő ún. „csillagok” rendszere, a Repülő Csillag diagram képezi.
Thomas Lin Yun 1986-ban, Kaliforniában, egy egyszerű, közérthető - és ezáltal könnyen népszerűsíthető – módszert dolgozott ki. A hagyományos alapelveket ötvözte különféle ezoterikus, tantrikus, buddhista eszmékkel, valamint népi bölcsességgel és modern pszichológiai elméletekkel és ezzel megteremtette talán az egyik legismertebb Feng Shui szimbólumot. A módszer lényege, hogy egy ún. bagua-térkép segítségével szobánkat, lakóhelyünket nyolc egyenlő részre osztjuk, és az egyes részeket különböző életterületeknek feleltetjük meg. A bagua jelentése: bā = nyolc, guà = trigram.
Praktikus tanácsként jó tudni, hogy a bagua térképet úgy kell elhelyezni, hogy az első, vagyis a karrier része a bejáraton legyen. Azonban jó tudni, hogy a qi a rendes és tiszta területek szereti, tehát egy alapos nagytakarítás lehet a legelső és legegyszerűbb lépés a jó Feng Shui elérése felé vezető úton.
Forrás: Life-style.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése