Van kozmikus rendszer? |
---|
Az asztrológia tudományának alapját a Naprendszer asztronómiája képezi - természettudomány, mely a Világegyetem, a benne lévő égitestek keletkezését, fejlődését, jellemzőit, törvényszerűségeit kutatja. Az elméleteket megfigyelésekre alapozza, és ellenőrzi. Tudjuk, hogy a káldeus papok megfigyelő tornyokból kémlelték az eget, és i.e. 3800-ból olyan agyagtáblácskák maradtak ránk, amelyek nagy pontossággal ábrázolják a Nap és a Hold mozgását. Mezopotámia és Babilónia tudósai megfigyelték a Hold, mint a Nap után a legnagyobbnak látott égitest hatását az árapály jelenség mellett a menstruációs ciklusra, illetve befolyását a szexualitásra.
Ősidők óta kutatjuk a csillagokat |
---|
FOTÓ: Flickr (Creative Commons) - swanksalot |
Akárcsak Babilonban, Egyiptomban is a templom mellett volt a csillagvizsgáló, és az asztrológiát itt is a papi rend gyakorolta. Asztronómusaik feladata az idő mérése volt. Az ókor legnagyobb asztrológusa és asztronómusa, Klaudiosz Ptolemaiosz (Kr.e. 100-178) volt, aki a "Tetrabiblos" című művében foglalta össze a klasszikus asztrológia rendszerét. Munkáját még a mai napig is alkalmazza az asztrológia. Jelenlegi ismereteink szerint Egyiptomban személyre vonatkozó jóslatok nem készültek, az asztrológus feladata a birodalom sorsára vonatkozó előrejelzések készítése volt (mundán asztrológia).
Sokféleképpen értelmezték már |
---|
A reneszánszban a klasszikus örökség fontos részeként tisztelték és művelték az asztrológiát. A pápák közül is sokan támogatták, illetve maguk is behatóan foglalkoztak e tudományággal. A korszak neves asztrológusai voltak Regiomontanus (1436-1476), Mátyás király udvari asztrológusa, Lucas Gauricus (1476-1558), III. Pál pápa asztrológusa és Nostradamus (1503-1577), akinek "Centuries" című, versbe szedett jóslatai 2001. szeptember 11. után különös aktualitást kaptak. Kepler (1571-1630) II. Rudolf udvari csillagásza és asztrológusa, számos asztrológiai munkája mellett ő fedezte fel, hogy a bolygók a Nap körül ellipszis alakú pályán keringenek.
Nem csak az idő múlása |
---|
A Kopernikusz nevéhez fűződő heliocentrikus világkép és a három „modern” bolygó az Uránusz, a Neptunusz és a Plútó felfedezése alapjaiban rengette meg az asztrológiát. A huszadik század elejétől kezdődően azonban ismét komoly érdeklődés figyelhető meg a téma iránt, bár a jelenleg divatos, a napjegyekre túlzott hangsúlyt fektető és rövidke jóslatokkal operáló irányzatot, úgy is szokták jellemezni, mint egy nem túl ízlésesen felöltözetett utcalányt, azért a „tudományok királynőjének” manapság is jut szerep a hétköznapokban.
Forrás: Life-style.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése